življenjski slog 20.12.2024
Za vami je zanimiva in zelo pestra karierna pot. Študirali ste novinarstvo in začeli kot novinarka, dopisnica iz Nemčije, nadaljevali kot strokovnjakinja za komuniciranje na uradu za informiranje, na GZS vzpostavili službo za odnose z javnostmi in se kalili v mednarodnih odnosih. Pogumno ste stopili tudi na samostojno pot podjetnice kot poslovna svetovalka, zablesteli ste kot veleposlanica v Nemčiji in Švici. Videti je, da vam je vaše dobro delo odpiralo vrata vedno novih področij delovanja in povsod ste bili uspešni. Kaj je potrebno za to?
Da, moja kariera je res zelo pisana. Verjetno je to danes prednost, pred dvajsetimi leti pa ne vem, če bi enako gledali na moje skakanje iz enega področja na drugega. Če poskušam povzeti, mislim, da je za to potrebna velika mera radovednosti, želje po spoznavanju novega, pripravljenosti na to, da se ves čas učiš in predvsem to, da imaš rad tisto, kar počneš. Kot študentka novinarstva in tudi kasneje nisem načrtovala vsega tega, sem bila pa vedno odprta. Sem se pa vsaki stvari povsem posvetila, delala dobro in to je bil verjetno tudi razlog, da so me želeli tudi na drugih področjih. Začel se je vrteti nek krog, na srečo vedno tako, da je bilo dobro zame in za mojega delodajalca.
Kaj počnete danes?
Po odstopu s položaja veleposlanice v Švici sem se ponovno posvetila poslovnemu svetovanju in treningom mehkih veščin vodenja in osebne rasti. Živim v Ženevi, v Švici, kjer sem ustanovila svoje svetovalno oziroma “coaching” podjetje. Preden sem šla v diplomacijo, sem namreč 15 let delala kot poslovna trenerka za švicarsko korporacijo Gustav Käser Training International in po osmih letih premora nekako nadaljujem tam, kjer sem bila.
Ste se pa s pobudo ONA VE na nek način vrnili tudi v Slovenijo. Nam lahko poveste kaj o tem?
Tak projekt v podobni obliki sem spoznala v Švici in so me že od samega začetka srbeli prsti. Povezuje namreč dve moji veliki strasti, medije in položaj žensk. S tremi somišljenicami, Natašo Pirc Musar, Emilijo Stojmenovo Duh in Matejo Malnar Štembal smo ustanovile Združenje za povezovanje strokovnjakinj in promocijo znanja, na kratko Združenje ONA VE. Naš glavni cilj je, da v naslednjih letih v Sloveniji povečamo delež žensk, ki nastopajo v medijih in na javnih prireditvah na 50 %. To je vizija, bomo pa tudi, če dosežemo 40 %, naredile izjemno veliko. Danes veliko govorimo o enakosti žensk, o “gender mainstreamingu”, ampak v realnosti je podobno kot na drugih področjih tudi v medijih razmerje govorcev v prid moških, žensk je le približno četrtina. Oblikovale smo platformo Ona ve, na kateri na eni strani pozivamo strokovnjakinje, da se prijavijo v našo mrežo, na drugi pa želimo novinarje in organizatorje dogodkov spodbuditi k temu, da bodo iskali strokovnjakinje in ne bodo več mogli reči: “Saj smo iskali strokovnjakinje, ampak jih nismo našli”. To danes pogosto slišimo. Strokovnjakinje se v mrežo ne prijavljajo zaradi samopromocije, ampak ker so pripravljene nastopati v medijih in na javnih prireditvah. S tem dvigujemo njihov glas in pokažemo, da znamo.