življenjski slog 20.12.2024
Gospod Križan, pred dvema letoma ste se upokojili. Kakšen je bil prehod v upokojensko obdobje? Ste se težko soočili z dejstvom, da vaš dnevni urnik ni več zapolnjen z obveznostmi?
Franci Križan: Kdo pa pravi, da upokojenski urniki niso zapolnjeni z obveznostmi? Obveznosti ostajajo, samo njihova narava je drugačna. Stresne obveznosti, ki jim v delovnem okolju ne moreš ubežati, zamenjajo lepše, obveznosti po tvoji izbiri. Že to, da imaš možnost izbire, ogromno pomeni. Sicer pa je najpomembneje, da te cona udobja domače dnevne sobe ne pritegne preveč. Ta skušnjava je najbolj nevarna, oz. kot je zapisal Mark Avrelij: "Mladost ni obdobje življenja, temveč stanje duha. Pomeni zmago poguma nad malodušjem in pustolovskega duha nad skušnjavo udobnosti". In pustolovski duh, če ga človek nosi v sebi, ostane v njem tudi v jeseni življenja.
Ta pustolovski duh ste v vaši dinamični karieri vsekakor lahko izživeli. Bili ste direktor trženja v Zdravilišču Rogaška, predsednik uprave Rogaška d.d., direktor Slovenske turistične organizacije (STO), direktor Kompasa na Dunaju, direktor Turizma v HIT, član uprave Loterije Slovenije in hkrati član izvršnega odbora EL - evropskih loterijskih organizacij. Kaj štejete za "zlata leta" vašega službenega obdobja?
Franci Križan: Težko bi se odločil. Morda sem največ energije, navdušenja in zanosa s svojimi sodelavci vložil v nastanek in razvoj Slovenske turistične organizacije. Daljnega leta 1996 smo začeli iz nič, z dvema zaposlenima in tako rekoč brez denarja. V štirih letih smo postali ena najprodornejših nacionalnih turističnih organizacij v Evropi, z jasno promocijsko strategijo za prihodnost, ki je izhajala iz takratnega strateškega dokumenta Indeks 365. V bistvu je bilo to rojstvo in začetek vzpona organizirane slovenske turistične promocije.
Kaj pa vaše delovanje na področju iger na srečo? Deset let ste bili član uprave Loterije Slovenije.
Franci Križan: Še zdaj aktivno spremljam dogajanje in sem v tesnih stikih s kolegi na področju klasičnih iger na srečo, ki mu ravno v tem času grozi popolna liberalizacija dejavnosti. To po mojem mnenju ni dobro. Kot član uprave Loterije Slovenije in dolgoletni član Izvršnega odbora evropskih loterijskih organizacij (EL) sem to področje spoznal do potankosti. Usmeritve, ki smo jih z EL dajali nacionalnim loterijam, so bile nasprotne predlogom, ki jih slišimo danes. Z vidika družbeno odgovornega prirejanja iger na srečo in preprečevanja pranja denarja je liberalizacija področja škodljiva, regulativa s strani države pa nujna, saj gre za zelo občutljivo dejavnost. Žal vse projekcije kažejo tudi na to, da bi liberalizacija imela za posledico poslabšanje finančnega stanja invalidskih in športnih organizacij, kar je nedopustno, in upam, da se kaj tako nerazumnega ne bo zgodilo.