inovacije 24.10.2024
Proces – iz zraka v podzemlje
S tehnologijo neposrednega zajemanja Climeworks iz zraka zajema CO2, v novem obratu na Islandiji pa ga bodo vbrizgavali globoko pod zemljo, kjer bo sčasoma mineraliziral in se nikdar več vrnil v ozračje.
Posebne naprave zrak vsesavajo v zbiralnik, ta pa je opremljen s posebnimi filtri, ki nase vežejo CO2. Ko ga zberejo dovolj, filtre s toploto iz bližnje geotermalne elektrarne segrejejo na 100 stopinj Celzija, da sprostijo molekule CO2. Voda iz toplarne Hellisheiði, ki teče skozi obrat, bo ogljikov dioksid splakovala 2.000 metrov pod zemeljsko površino, kjer bo v stiku z bazaltom mineraliziral in se v nekaj letih spremenil v karbonat. V takšni obliki bo pod zemljo ostal za vse večne čase. Obrat, ki bo delal brez prestanka, bo vsako leto iz ozračja zajel 4.000 ton materiala, od česar bo četrtino podprl Audi, narava pa bi za kaj takšnega potrebovala kar 80.000 dreves.
Tehnologija, ki so jo razvili pri Climeworks, ima dve pomembni prednosti: analize življenjskega cikla so pokazale, da kar 90 odstotkov filtriranega CO2 učinkovito shranjuje v podzemeljsko skalovje, poleg tega pa jo je mogoče tudi nadgraditi do zmogljivosti ene megatone letno, zato smo v njej prepoznali velik potencial za prihodnost.
Islandija je zaradi svojega vulkanskega porekla eden redkih krajev na Zemlji, ki je primeren za tak proces. S praktično neusahljivim virom geotermalne energije lahko proizvaja ogljično nevtralno in poceni elektriko, poleg tega pa je islandsko skalovje zaradi svoje sestave idealno za shranjevanje ogromnih količin CO2.