prihodnost 27.09.2024
Mit številka 1: Samovozeči avtomobili bodo kot običajni avtomobili, le brez voznikov
Pri oblikovanju avtomobilov bo še naprej pomembno vlogo igrala aerodinamika, ki ključno vpliva na doseg električnih vozil. Zunanji videz vse bolj avtomatiziranih avtomobilov in drugih prevoznih sredstev torej ne bo radikalno drugačen, bo pa v prihodnosti vedno večji poudarek na notranjosti. V ospredju bo udobje potnikov, v avtomobilih prihodnosti sedeži tako ne bodo nujno ves čas obrnjeni v smeri vožnje. Svoboda pri oblikovanju notranjosti bo omogočila najrazličnejše načine preživljanja časa v vozilu, ki bodo prilagojeni željam posameznika – možnosti komunikacije, sprostitve, dela ali počitka. Ker bo mogoče začasno umakniti elemente, ki niso več potrebni (pedala, prestavna ročica in volan), bo potnikom na voljo več prostora.
"Z digitalizacijo lahko mobilnost naredimo še bolj varno, osebno in predvsem pametnejšo. Cilj je, da se naša vozila brez težav vključijo v vsakdanje življenje naših kupcev. Tako ustvarjamo resnično dodano vrednost – vračamo jim čas za stvari, ki so zanje pomembne."
– Oliver Hoffmann, član upravnega odbora družbe Audi za tehnični in tehnološki razvoj
Mit številka 2: Ko bo na voljo ustrezna programska oprema, bodo avtonomni avtomobili lahko vozili povsod
Da bi avtonomni avtomobili lahko zapeljali na ceste, potrebujemo zanesljivo in varno programsko opremo, ne le za avtomobil, ampak za celotno okolje. Podoba naših mest se bo postopoma spreminjala, infrastrukturo bo treba razširiti tako, da bo vključevala pametne semaforje in cestne senzorje. Digitalizacija mest bo ustvarila primeren ekosistem za vse večje število avtomatiziranih vozil. S tem bodo mesta postala tudi bolj varna in sproščena, promet pa bo v idealnem scenariju potekal brez motenj in zastojev.
"Ne gre za revolucijo, pač pa za evolucijo. Korak za korakom stopamo v smeri, ki postaja vedno bolj razločna."
– Eric Hilgendorf, SocAIty