prihodnost 27.09.2024
Ljudje se bodo naučili zaupati strojem
Strokovnjaki, ki so sodelovali v študiji “SocAIty”, so si enotni: strah pred neznanim ni nepremostljiva ovira. Kadarkoli v zgodovini so v naša življenja vstopile nove tehnologije, sta jih spremljala strah in nezaupanje. A vendar so dvigala, letala in vlaki danes nekaj povsem vsakdanjega.
Se lahko avtomobil brez voznika v nevarni situaciji pravilno odloči?
Veliko ljudi se sprašuje, ali lahko stroj v nevarni situaciji sprejme pravilno odločitev. Ta pomislek pa se ni pojavil šele z avtonomno vožnjo, v etiki je predmet razprave že desetletja. V “dilemi tramvaja” (Trolley problem), znanemu miselnemu eksperimentu, si predstavljamo naslednjo situacijo: proti skupini petih ljudi, ki je privezana na tirnice, drvi pobegli tramvaj. Posameznik bi tramvaj lahko preusmeril na drug tir, kjer negibno leži en človek – tako bi rešil življenja peterice, hkrati pa povzročil smrt enega človeka. Bi bilo to kriminalno dejanje? Bi bilo bolje, če posameznik ne bi storil ničesar? Bi se posameznik pravilno odločil, če bi s poseganjem preprečil najhujši možni izid?
Z avtonomno vožnjo je ta razprava spet prišla v ospredje, vendar je po mnenju strokovnjakov ključni argument ta, da se vozilo brez voznika v nevarni situaciji nikoli ne bo odločalo samo, temveč bo zgolj izvajalo odločitve programske opreme, s katero ga bodo opremili njegovi ustvarjalci. Vedno bo sprejemalo etične odločitve in vrednote ljudi, ki ga bodo ustvarili, in jih udejanjilo brez svoje lastne interpretacije.