trajnostni razvoj 27.02.2025
Audi AG kot globalno podjetje deluje v kompleksnem okolju. Redno preverjanje lastnih okoljskih, družbenih in upravljavskih ciljev (ESG) in poslovnih strategij je ključno za uspeh na svetovnih trgih. Pomembno je, da podjetje spremlja priložnosti in tveganja svojih dejavnosti. Tako bo lahko okrepilo pozitivne učinke na okolje in družbo ter v največji možni meri zmanjšalo negativne posledice za svoje poslovanje.
Od leta 2024 področje trajnostnega poročanja za podjetja v EU ureja Direktiva o trajnostnem poročanju podjetij CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive).1 Po njej morajo podjetja v poslovnih poročilih zagotoviti podrobne nefinančne informacije o okoljskih, družbenih in upravljavskih vidikih svojega delovanja. Direktiva CSRD postavlja regulativni okvir, vsebino in strukturo poročanja pa določajo evropski standardi poročanja o trajnostnosti ESRS (European Sustainability Reporting Standards). Tako kot pri finančnem poročanju se morajo tudi poročila o trajnostnem razvoju osredotočiti na informacije in teme, ki so merljive in pomembne za deležnike.2 Ta omejitev se imenuje pomembnost. Tudi globalni standard za poročanje o trajnostnosti GRI (Global Reporting Initiative) zahteva, da podjetja o vidikih ESG poročajo po načelu pomembnosti.
Audi prostovoljno objavlja svoje letno poročilo Audi Report, ki združuje tako finančne kot trajnostne vidike poslovanja. Poročilo sledi mednarodno priznanemu standardu GRI, hkrati pa vključuje tudi vidike evropske direktive CSRD, vključno z zahtevanimi ključnimi kazalniki, in obravnava pomembne teme, ki jih določata oba standarda.
Analiza pomembnosti, ki jo Audi izvaja že več kot 11 let, služi za določanje pomembnih tem in daje jasen pregled nad relevantnimi dejavniki ESG v kontekstu trajnostnega razvoja. Pomembna sprememba je uvedba koncepta dvojne pomembnosti. To načelo od podjetij zahteva, da pomembnost trajnostnih tem presojajo z dveh vidikov. Prvi je pomembnost vpliva (pogled od znotraj navzven), ki se uporablja za ocenjevanje dejanskih in potencialnih pozitivnih in negativnih učinkov delovanja podjetja na okolje in družbo. Drugi vidik je finančna pomembnost (pogled od zunaj navznoter), ki se uporablja za prepoznavanje priložnosti in tveganj, ki jih trajnostne teme predstavljajo za finančno uspešnost podjetja.
Audi uporablja analizo dvojne pomembnosti kot strateško orodje, ki omogoča redno preverjanje ciljev, prispeva k učinkovitemu upravljanju virov in tako pospešuje razvoj podjetja. Analiza kaže na povezanost med poslovno uspešnostjo in trajnostnim delovanjem ter pomaga ta dva vidika bolj učinkovito združevati. Bistvo pristopa je preprosto: če se podjetje zaveda svojih vplivov in temu primerno prilagaja svoje delovanje, lahko optimalno zmanjšuje tveganja, izkorišča priložnosti in smotrno razporeja svoje vire.
Analiza dvojne pomembnosti za večjo transparentnost
Analiza pomembnosti, ki jo je Audi izvedel v letu 2024, je bila prva tovrstna analiza v skladu s smernicami CSRD. Ta pristop izpolnjuje tudi zahteve standarda GRI, pri vsebini pa se je Audi zgledoval po standardih ESRS in upošteval zahteve skupine Volkswagen.
Analiza dvojne pomembnosti prikazuje, kako podjetje vpliva na okolje in družbo (pomembnost vpliva, pogled od znotraj navzven) ter kako okolje in družba vplivata na finančni položaj podjetja (finančna pomembnost, pogled od zunaj navznoter). Pri tem upošteva stališča tako notranjih kot zunanjih deležnikov.