prihodnost 27.09.2024
Tristan Harris je bil nekoč zaposlen kot etik pri eni največjih internetnih korporacij na svetu, danes pa je digitalni aktivist in soustanovitelj neprofitnega Centra za humano tehnologijo (Center for Humane Technology). Na videoklic se poveže prek pametnega telefona, in takoj je jasno, da ne kliče iz kakšne zatohle pisarne. Na prvi pogled je videti sproščen, celo vesel, s svojim pozdravom pa to le še potrdi: »Morali bi videti ta čudovit razgled – gorovja Arizone, nebo, oblaki. Čutim, kako se mi prav v tem trenutku polnijo baterije.« Digitalizacija je lahko velik blagoslov. Omogoča nam več prilagodljivosti in odpira nove priložnosti za organizacijo našega dela in naših življenj. Ampak – in to je tisti veliki 'ampak' v osrčju prizadevanj Tristana Harrisa – če ne bomo previdni, bomo vso to svobodo izgubili, še preden se je sploh zavemo.
Prihodnost je že tu
Znanstvenofantastični filmi in romani že desetletja burijo strahove o daljni prihodnosti, v kateri bo umetna inteligenca prevzela nadzor nad našo družbo. »Te zgodbe so nas med drugim učile, da je za premoč nad nami potrebna sovražna sila,« pravi Harris. »Če želim nasprotnika premakniti v določeno smer, moram biti močnejši od njega.« Toda nadzorovanje sploh ne zahteva veliko napora – to se je Harris naučil že kot otrok, ko je za zabavo izvajal čarovniške trike, svoje razmišljanje pa je utrdil med študijem v Laboratoriju za prepričevalne tehnologije (Persuasive Technology Lab) na univerzi v Stanfordu. »Kako ustvariš iluzijo? Poznati moraš le eno stvar o psihologiji svojega občinstva, ki je sami ne vedo, in že lahko vplivaš na njihovo razmišljanje in delovanje. Ni jih treba napadati tam, kjer so najmočnejši, osredotočiti se moraš na njihove šibkosti.«
Harris je prepričan, da na povsem enak način deluje večina platform za družbene medije, programov e-pošte in aplikacij, ki so danes sestavni del življenja milijard posameznikov. »To, kar vsi nosimo v žepih, niso zgolj pametni telefoni, so roboti, ki imajo na naš nevrološki sistem nagrajevanja podoben učinek kot igralni avtomati v kazinojih.«