trajnostni razvoj 24.10.2024
Črni Audi Q5 vozi po prašni zemlji tik ob nogometnem stadionu, kjer ob koncih tedna igra domači klub FC Ingolstadt. Le nekaj trenutkov pred tem je razbrazdani teren izravnala gosenica. Po oknih Audija padajo veliki kosi zemlje, čisto barvo maže rjavo blato. Za volanom sedi Andrea Robien, ki je v Audijevem oddelku za okolje odgovorna za varstvo tal. Lahkotno zavije v desno, spusti okno in z obema rokama pokaže na 75 hektarjev veliko površino, na kateri bi lahko stalo 200 nogometnih igrišč.
Kot strokovnjakinja za trajnostni razvoj spremlja enega najbolj zapletenih in najdražjih obnovitvenih projektov v Nemčiji. S projektom IN-Campus na obrobju Ingolstadta trajnostno poslovanje postaja resničnost. »Nedvomno gre za vodilen projekt na področju varstva okolja in trajnosti,« pravi Robien.
Strupeni ostanki: čiščenje 600 milijonov kilogramov zemlje
Na tem območju je stala rafinerija nafte, ki je 43 let z naftnimi derivati dnevno oskrbovala celotno Bavarsko. Mesto Ingolstadt se nahaja na križišču železniških prog med nekoč največjimi porabniki energije iz Münchna in Nürnberga. Od leta 1959 dalje se je iz povsem kmetijskega mesta zelo hitro razvilo v industrijsko središče. Toda pri tem so nastale škodljive posledice za okolje. Globoko pod kolesi Audija Q5 se v zemlji skrivajo strupeni ostanki rafinerije. 600 milijonov kilogramov te zemlje bo zdaj očistilo skupno podjetje Audija in mesta Ingolstadt, IN-Campus GmbH. Primer učinkovitega trajnostnega upravljanja, s katerim pri Audiju izpolnjujemo svojo ekološko in družbeno odgovornost.