modeli in tehnika 24.10.2024
G. Muntada, kako ste postali tako izjemen oblikovalec?
Oblikovalsko in umetniško žilico imamo v družini. Moja babica je igrala klavir, oče pa je bil arhitekt, torej sem se rodil v svet, ki je že malo namignil, kakšno pot bi lahko ubral. Od malega sem bil obdan z odbitimi predmeti in pogosto sem bil priča, kako so se na videz od nikoder ustvarile nove reči, zgolj z nekaj preprostimi potezami po listu papirja.
Zaznamoval pa me je tudi študij oblikovanja avtomobilov v Veliki Britaniji. V začetku je bila moja angleščina tako slaba, da na predavanjih nisem skoraj nič razumel. Ko smo dobili napotke za prvi projekt, so drugi študentje vstali in odšli, jaz pa sem obsedel v predavalnici in poskušal razumeti nalogo. Na koncu sem le razvozlal, da moramo oblikovati nov telefon. Toda kam so šli vsi sošolci? Predavatelj mi je povedal, da so šli v knjižnico raziskovat. Dobra ideja, sem pomislil, in se tudi sam odpravil tja. Seveda nisem našel niti ene knjige o telefonih, morda sem bil prepozen in so bile vse že izposojene. Ampak knjižnica je bila vseeno čudovita, ure in ure bi lahko preživel v njej. Požiral sem knjigo za knjigo, skakal iz teme v temo – narava, arhitektura, letalstvo, vse od a do ž … Tako sem nadaljeval nekaj tednov, dokler se nisem spomnil – telefon! – in se lotil dela.
Na dan predstavitve se je izkazalo, da so vsi razen mene oblikovali telefone, ki so bili videti kot telefoni. Ljudje so me navdušeno spraševali: “Le od kod ti ta zamisel? Tvoj design ni podoben ničemur, kar smo videli do zdaj.” Takrat sem za vselej spoznal, da če stvari gledaš z enakega zornega kota kot vsi ostali, potem boš tudi delal enake stvari kot vsi ostali. Odločil sem se, da bom povsod, kjer je mogoče, poskušal najti nov pogled, in za to si prizadevam še danes. Takšne vrste oblikovalec želim biti.