trajnostni razvoj 29.11.2024
Gospod Voigt, od ustanovitve leta 2019 je festival Greentech vedno potekal v Berlinu, vašem domačem mestu. Zdaj pa se širi v svet. Ste nervozni?
Marco Voigt: Rekel bi, da sem na trnih – toda na dober način. Sicer pa smo to načrtovali že od začetka. Navsezadnje so podnebne spremembe globalni fenomen in kdor si želi bolj trajnostnega življenjskega sloga, se po vsem svetu sooča z istimi izzivi. V Nemčiji lahko dosežemo veliko, toda ne vsega. Na plan prihajajo zanimive ideje in stvari se dogajajo na toliko različnih krajih.
Na primer v Londonu, kjer je festival prvič potekal na tujem. Zakaj prav tam?
Veliko razlogov je. Združeno kraljestvo je na prvem mestu pri porabi energije iz obnovljivih virov, česar se mnogi ne zavedajo. Poleg tega se je naš festival, seveda na svoj način, ujel s podnebno konferenco Združenih narodov (COP26), ki se je ob istem času odvila v Glasgowu. Sicer pa smo se vedno ozirali proti Severni Ameriki in Aziji – in to se ni spremenilo. Toda trenutna pandemija je vsakršno načrtovanje dogodkov na drugih celinah praktično onemogočila.
COVID-19 je tudi eden od razlogov, zakaj londonski festival Greentech ni bil tako obširen, kot je bil nedavni Greentech v Berlinu. Poudarek je bil na mreženju in izmenjavi idej na ravni inštitucij. Mar je sploh šlo za festival?
Tako kot v Berlinu je bil osrednji dogodek festivala konferenca in seznam govorcev, ki so na njej nastopili, je bil vrhunski. V Londonu sta bili osrednji temi energija in finance, imeli pa smo tudi podelitev nagrad in seveda spremljevalni program. Čeprav je bil festival malo manjši od berlinskega, je bil Greentech v Londonu še vedno pravo doživetje.