Da je les vedno bolj cenjen material, smo zaznali tudi v pogovoru z direktorjem podjetja Lumar Markom Lukićem, ki čuti veliko ljubezen do lesa. V njem vidi material, ki omogoča visoko kakovost bivanja in je hkrati tudi najbolj trajnosten material. Skladišči CO2, ima torej negativen ogljični odtis, je obnovljiv pri pravilnem gospodarjenju z gozdom, pa tudi lesni odpad lahko koristno uporabimo. Kaj les predstavlja vam?
Za nas je les že v sami osnovi preživetje, brez lesa mi te dejavnosti ne bi mogli opravljati. Če se prestavim v mladost, ko izbiraš poklicno smer in se kot tehnično usmerjen človek odločaš, ali bi delal s steklom, kovino ali nekimi drugimi materiali, in je na drugi strani les, gotovo vidiš, da ti les da neko toplino. Delo z njim je drugačno kot z nekimi drugimi hladnimi materiali. V končni fazi imajo izdelki iz lesa neko dušo, svoje življenje in to z našimi vrati lahko prinesete v prostor. Poleg njegove neposredne praktične uporabe v arhitekturi, notranjem oblikovanju in umetnosti les bivalnim prostorom doda občutek domačnosti in estetike. Mi sicer delamo tudi z drugimi materiali, aluminijem, steklom, ampak ljubezen bo vedno ostala samo do lesa. Les daje pečat proizvajalcu in upam, da bomo to ljubezen prenesli tudi na nove rodove. So pa tudi drugi dejavniki. Včeraj sem na primer zakuril v kaminu in mi je les dal toploto. Za ljudi v sodobnem stresnem tempu življenja pa ima tudi pozitivne psihološke in zdravstvene koristi. Po stresnem dnevu je najboljše, da greš v gozd, drevesa te pomirjajo in ti dajejo pozitivno energijo. Gozdovi zagotavljajo tudi življenjski prostor neštetim živalskim vrstam. Les je tudi obnovljiv vir, saj je drevesa možno večkrat posaditi in posekati.
Slovenija je z 58 % gozdnih površin ena najbolj gozdnatih držav v EU, takoj za Švedsko in Finsko. Kako dobro znamo to izkoristiti? Menite, da je slovenska lesna industrija dovolj razvita glede na pogoje, ki jih ima?
Mislim, da se v Sloveniji zavedamo danosti velikih površin gozda in lesa, bi pa gotovo to lahko izkoristili še v večjem obsegu. Seveda pod pogojem, da država najde ravnovesje med gospodarskim razvojem in ohranjanjem okolja. Gotovo so potrebna vlaganja v razvoj lesne industrije, inovacije in raziskave, pa tudi podpiranje mladih, da se odločijo za šolanje na področju naše stroke.
Veliko delamo z Avstrijo in Avstrijci so zame v svetovnem merilu najboljši primer, kako se dela z gozdovi. Les je trajna dobrina in z njim ne smeš delati mačehovsko. Avstrijska država na primer subvencionira nakup lesa, zato kupci v Avstriji lahko zagotovijo boljšo ceno in gre ogromno kakovostnega, lepega lesa po primarni predelavi v Avstrijo. Če bi naša država delala po zgledu Avstrije, bi se velik del tega lesa vrnil v proizvodnjo v Slovenijo in tudi mi bi lahko po svetu prodajali končne izdelke z dodano vrednostjo. Lahko bi bili v samem vrhu, saj je slovenski narod znan po inovativnosti, po pridnosti, po dobrih idejah.
Mislite, da se bomo v prihodnosti lahko še pohvalili s takim bogastvom gozdov? Klimatske spremembe se bodo zelo verjetno odrazile tudi na gozdnih površinah.
Res je, podnebne spremembe vplivajo na velike površine naših gozdov. Vsako leto nas preseneti več požarov, padavin, suše itd. Toda po mojem mnenju je obstanek gozdov še bolj kot od klimatskih sprememb odvisen od človeških dejanj. To je nekaj, na kar v veliki meri vplivamo mi sami. Slovenija je res bogata z lesom, ampak kot sem omenil, odnos do lesa ni tak, kot bi moral biti. Niti ljudje nimajo pravega odnosa do lesa. Da nam lesa ne zmanjka, je treba skrbeti za gozdove. Mislim, da bi morali z gozdom delati bolj načrtno, pogozdovanje bi moralo biti drugačno. To je predvsem odgovornost države. Če spet posežem po zgledu Avstrije – morali bi imeti sistemski poseg v posaditev, da lahko ohranimo gozdove za nove rodove. Če se sprehodimo po gozdu, vidimo, da ni tako. Gozdovi se sami zaraščajo, plevel prerašča podrast in v bistvu jemlje možnost drevesom, da bi zrasla.