trajnostni razvoj 20.12.2024
Gospa Kühn-Gerres, festival Greentech (GTF) je v Londonu potekal pod naslovom "Podnebno krizo spreminjamo v priložnost". Katere priložnosti imate v mislih?
Krize vedno ustvarjajo premike. Ljudje in podjetja so posledično bolj motivirani za inovacije. Postopki nenadoma potekajo hitreje in bolj učinkovito in prav v tem vidimo priložnosti. Hkrati se namreč povečuje tudi pripravljenost za zavezništva in sodelovanje. Dober primer je pandemija koronavirusa, ki je prinesla spremembe v načinu dela – delo od doma je zdaj nekaj samoumevnega. Z nastopom krize so se nenadoma pojavile rešitve, ki so postopoma postale korporativni standardi.
Na festivalu Greentech se ukvarjate tudi z zagonskimi podjetji. Kakšna je njihova vloga pri tem?
Zagonska podjetja so gonilna sila inovacij. Imajo sposobnost hitrega razvoja rešitev in takojšnjega odziva na potrebe trga, zato so zlasti v kriznih časih pomemben vir spodbude, čeprav so za povečanje obsega vedno potrebna velika podjetja.
Kakšen razvoj opažate v skupnosti trajnostnih zagonskih podjetij?
Okoli trajnostnega razvoja je trenutno veliko pompa. Dogajanje na že uveljavljeni trajnostni sceni spreminjajo nova zagonska podjetja, pa tudi že uveljavljena podjetja. Kot vedno ima to svoje prednosti in slabosti. Raznolike skupnosti omogočajo tudi bolj raznolike razprave, zamisli in izdelki pa imajo več možnosti, da se prebijejo v ospredje. Toda vsi izdelki vedno ne izpolnijo svojih obljub, zato je treba pravočasno vzpostaviti mehanizme vrednotenja. Navkljub vsemu sem zelo vesela, da vlagatelji vse pogosteje prepoznajo priložnosti v trajnostnih poslovnih modelih. Tega še pred nekaj leti ni bilo.