življenjski slog 22.08.2024
Na LinkedInu vas lahko najdemo kot okoljsko ekonomistko. Strokovnjakov s tega področja pri nas verjetno še ni veliko, zakaj ste se odločili izpopolnjevati na področju upravljanja z okoljem?
Po poklicu sem diplomirana ekonomistka, me je pa že v času dodiplomskega študija vleklo v smer trajnostnega razvoja. Udeleževala sem se veliko neformalnih izobraževanj po Evropi, tudi izven. Na teh smo vedno dajali poudarek trem stebrom, torej ne samo ekonomskemu, ampak tudi okoljskemu in družbenemu. Resnično verjamem, da bi se morali kot človeštvo zavedati in prevzeti svojo odgovornost do planeta, do naših zanamcev in začeli živeti tako, da nam je mar za to. Spremeniti bi morali svoje razmišljanje. Po naravi smo sebični, preveč se ukvarjamo s tem, da kopičimo stvari minljive vrednosti, ki jih lahko hitro kupimo, vidimo samo, kaj neki izdelek da nam, zdaj, ne gledamo naprej. Ne vprašamo se, kaj je tisto, kar res šteje, ne vidimo družbenih in okoljskih posledic svojega delovanja. Da bomo lahko kaj spremenili, moramo te vplive najprej videti, jih meriti in obračunavati, brez tega bo težko. Poleg tega nas je strah sprememb, ker se bojimo, da bomo zato oškodovani. Čeprav je resnica v bistvu drugačna, kot smo videli v našem podjetju – s trajnostnimi ukrepi smo pravzaprav prihranili. Teoretično osnovo in strokovno znanje za to sem dobila na fakulteti. Sama sem se lahko veliko naučila, študijski program upravljanja z okoljem in strokovna podpora profesorjev pa sta mi dala širino in analitični vpogled v to, kar smo že delali. Ta odločitev je bila super.
Kakšna je sicer vaša vloga v podjetju SON? Lahko poveste kaj več o podjetju?
Sem direktorica podjetja. V tem podjetju sicer delam že več kot deset let, toliko časa se tudi posvečam trajnostnim vidikom poslovanja in sem v tem z vsem srcem. Tudi zato, ker je meni osebno to zelo pomembno, imajo pa v podjetju že od nekdaj podobne vrednote. To je družinsko podjetje, s katerim sta mož in njegov oče začela v devetdesetih letih dobesedno iz garaže, in na prvem mestu je vedno bil kupec in skrbno ravnanje z viri. Od nekdaj se je varčevalo pri materialih, da je bilo čim manj odpadnega materiala, se jih ponovno uporabljalo, kar pri železu zelo dobro deluje. Vedno smo bili tudi dobro vpeti v lokalno okolje. Zelo pomembno je tudi, da izdelujemo kakovostne izdelke z dolgo življenjsko dobo in jih po potrebi tudi obnovimo. Naš tipični kupec snežnega pluga na primer bo lahko kadarkoli zamenjal traktor, ampak mu zato ne bo treba menjati pluga, saj bomo mi prilagodili vpetje, da ga bo lahko še naprej uporabljal. Prav tako je pomembno, da je celoten izdelek izdelan v hiši, kupimo le vijake, cevi in podobno, vse ostalo, vključno s hidravličnimi cilindri pa izdelamo doma in tako lahko zagotovimo kakovost in dolgo življenjsko dobo.