življenjski slog 24.10.2024
Pripadate generaciji "vražjih Slovenk", kot so vas imenovali – odličnih alpskih smučark, ki so se na prelomu tisočletja zapisale v zgodovino slovenskega športa. Poleg vas so bile to še Urška Hrovat, Nataša Bokal, Alenka Dovžan in Katja Koren. Kaj je po vašem mnenju botrovalo temu, da se je lahko razvila tako močna generacija?
Mislim, da je bila to neka nit iz preteklosti, ker so nastajale generacijske vrzeli. Zdi se mi, da se je bilo v tako močni generaciji smučark, kot so bile takrat Mateja Svet, Veronika Šarec, Katjuša Pušnik, Nataša Bokal, težko prebiti in je ena generacija za njimi enostavno odpadla. V naslednji generaciji pa smo me spet dobile možnost. Bile smo dobre, imele smo dobre trenerje, dobre pogoje za trening in ena drugo smo vlekle naprej. Zdi se mi, da nam je bilo na neki način lažje kot današnjim tekmovalcem.
Z dekleti niste bile samo sotekmovalke, ampak tudi prijateljice. Mislite, da je nekaj takega danes v vrhunskem smučanju še mogoče?
Na zunaj je to mogoče res tako delovalo in ne morem reči, da nismo bile povezane, ampak smučanje je vseeno individualni šport. Po tekmi, ko je imela ena super rezultat in je vesela, druga žalostna, se pelješ domov v istem kombiju. Vse to te zaznamuje. Včasih smo si šle tudi na živce, so pa trenerji znali to zaznati in so nas ločili po sobah, da smo bile malo same, zlasti proti koncu kariere, ko smo bile starejše. Normalno je, da se je med nami spletla posebna nit, vendarle smo bile skupaj 250 dni na leto in še danes smo najboljše prijateljice. Vedno se odzovemo, če katera od smučark – pa tudi smučarjev, vsi smo bili povezani – potrebuje pomoč. Verjetno je razlog tudi to, da smo skupaj odraščali. Zdaj kot starš vidim, kaj pomeni, da v teh pomembnih letih spleteš posebne vezi. Pa še nekaj je bilo. Nihče od nas ni bil hudoben. Seveda je vsak imel kak slab dan in vsi smo imeli močan značaj, ni pa bilo neke škodoželjnosti.
Sami ste šestkrat zmagali na tekmah svetovnega pokala, 13-krat stali na stopničkah, osvojili ste slalomski kristalni globus. Kako se spominjate tistega časa?
Če zdaj pogledam nazaj, si kot človek v tistem obdobju nisem bila najbolj všeč. Če želiš dosegati take rezultate, moraš biti egoističen, ne sme ti biti mar za druge. Takrat sem se manj družila s sotekmovalkami in sem si prvič zaželela svojo sobo, ker sem bila tako fokusirana in se mi ni dalo z nikomer niti pogovarjati. Nisem bila kolegialna in sem se bolj družila s trenerji kot s sotekmovalkami. Zato veliki šampioni mogoče v nekih trenutkih delujejo zoprno, egoistično. Ampak to je edini način, ker je toliko delčkov, ki se morajo za odličen rezultat sestaviti v celoto. Vrhunski šport ne dopušča polovičarstva. Verjamem, da če bi v tistem obdobju vprašala kako mojo sotekmovalko, kakšna sem bila, z odgovorom ne bi bila zadovoljna (smeh).