življenjski slog 20.12.2024
Najbolj vas poznamo kot vrhunskega športnika – na olimpijskih igrah v Atlanti leta 1996 ste v kajaku na divjih vodah osvojili srebrno medaljo – ste pa tudi doktor znanosti in uspešen podjetnik. Ste imeli od nekdaj tako visoke cilje?
Življenje me je nekako peljalo po tej poti. Določene stvari sicer načrtuješ, ampak potem je toliko stranskih poti, nekih novih poti, ki se sproti odpirajo. Včasih se vprašaš, kako bi se življenje odvilo, če bi pri katerem smerokazu zavil drugače. Ampak danes moram reči, da sem se kar pravilno odločal, zaenkrat sem zadovoljen s potekom poti.
Je pa za uspeh na tako različnih področjih gotovo potreben velik vložek. Pot do doktorata je vendarle dolga.
Seveda sem v magisterij – magisterij iz ekonomije sem naredil v ZDA – in kasneje v doktorat iz kemije, ki sem ga opravil na Univerzi v Zagrebu, vložil ogromno. Ampak to mi je bilo na nek način kar določeno. Izobrazba je bila pri nas doma vedno na prvem mestu. Predvsem oče, ki je bil in je še vedno moj največji vzornik, me je pri tem zelo jasno usmerjal. Vse ostale stvari, tudi šport, so bile hobi. To je bil moj svet, v katerem sem užival in morda zato tudi drugače gledal nanj, gojil sem ga še z večjo strastjo. Šola in drugi življenjski cilji so bili precej bolj strogi. Ko sem doktoriral, sem bil najsrečnejši človek na svetu, saj sem vedel, da sem prišel do konca neke res naporne poti.
Ni nenavadno, da vrhunski športniki in športnice svoje športne kariere uspešno prelijete v poslovno. Eno takih, Petro Majdič, smo že gostili v naši reviji AudiLab. Bi to lahko pripisali kakšni posebni osebnostni lastnosti?
Neka športna miselnost gotovo obstaja, tudi nekatere privzgojene lastnosti na profesionalni ravni športa. Ne govorim samo o disciplini, o zavzetosti, ki sta pogoj za uspeh kateregakoli posameznika na kateremkoli področju. Mogoče gre bolj za neko fanatično predanost cilju.
Drugače niso športniki nič drugačni od drugih uspešnih posameznikov na katerem drugem področju, včasih jih morda preveč poveličujemo. Predvsem so ljudje. So pa uspešni športniki, ti, ki jih osebno poznam, morda res drugačni. Predvsem z vidika osredotočanja na cilj, popolne predanosti temu cilju in borbenosti. Enostavno se nikoli ne predajo. Po mojem mnenju so to ključne stvari za uspeh na kateremkoli področju. Talent je neka osnova, na kateri sploh začneš delati, ključna sestavina uspeha pa je vztrajnost. Tako učim tudi svoje hčere.