življenjski slog 29.05.2025
Ste profesor in raziskovalec na Fakulteti za strojništvo Univerze v Mariboru. Nam lahko za začetek na kratko predstavite, s čim se ukvarjate?
Najprej bi rad poudaril, da gre za delo laboratorija, ki ga vodim, ne samo za moje delo. Posameznik brez ekipe težko kaj naredi, je pa res, da se običajno nekdo izpostavi, zato bom govoril v ednini. Temelj mojega dela so znanstvene raziskave, v katerih se osredotočam na razvoj novih znanj, hkrati pa mi je ključno, da ta spoznanja v sodelovanju z gospodarstvom preoblikujemo v uporabne tehnologije in rešitve. Moje glavno raziskovalno področje so tako imenovane pametne tovarne (Smart Factories), pri čemer poseben poudarek namenjam uporabi umetne inteligence (UI) in strojnega vida, rešitve pa vključujejo tudi druge omogočitvene tehnologije s ciljem omogočiti natančen nadzor in optimizacijo proizvodnje v realnem času. Gre za vizijo tovarn prihodnosti, v katerih so odločanje, prilagajanje in ukrepanje v proizvodnji podprti s podatki in pametnimi algoritmi. Poleg raziskovalnega dela pa ta znanja z velikim veseljem prenašam na študente.
Kako pomembna je umetna inteligenca v strojništvu?
Danes so znanja s področja umetne inteligence, inteligentnih sistemov in podatkovne analitike v strojništvu pomembnejša kot kdaj koli prej. Treba pa je vedeti, da niso nekaj novega, rešitve, ki jih danes uspešno uporabljamo, temeljijo na raziskavah, ki jih v znanosti izvajamo že vrsto let. Razvoj je izjemno hiter, se pa v pametnih tovarnah srečujemo z nekoliko drugačnimi izzivi kot druge stroke, uvajanje v industrijsko okolje je pogosto veliko bolj kompleksno. V industriji gre za realnočasovno delovanje, to pomeni, da mora inteligentni sistem delovati zelo hitro, zanesljivo in brez zamikov. Ko na primer sistem z umetno inteligenco nadzoruje kakovost izdelkov na proizvodni liniji ali sodeluje pri vodenju robotov, ne more čakati na odgovor, ampak so pogosto pomembne milisekunde. Poleg tega si ne moremo privoščiti tako imenovanih “halucinacij” umetne inteligence, torej napačnih ali izmišljenih odločitev, ki jih pri splošnih UI-sistemih včasih toleriramo. V proizvodnji morajo biti odločitve natančne, preverljive in skladne z realnimi podatki, saj napačen izračun ali zaznava lahko pomeni škodo, izmet ali celo okvaro opreme.
Kar malo pozabljamo na to, da se raziskovalci z umetno inteligenco ukvarjate že zelo dolgo, v ospredje zanimanja splošne javnosti je prišla po predstavitvi velikih jezikovnih modelov, kot je Chat GPT.
Res je, je pa to koristilo tudi nam. Marsikaterega prijatelja, poslovne partnerje in tudi študente zdaj lažje prepričam, da umetna inteligenca deluje. Včasih je bilo kar nekaj dvomljivcev, zdaj pa mislim, da je vsem jasno, da imajo metode potencial.
Je sploh še možen razvoj strojništva brez umetne inteligence?
Mislim, da ne. Moderno strojništvo se že dolgo ne ukvarja več le z materiali, mehanizmi in konstrukcijami. V ospredje prihajajo pametni sistemi, ki temeljijo na senzoriki, obdelavi podatkov in umetni inteligenci. Ti omogočajo, da stroji in procesi spremljajo svoje delovanje in okolico, prepoznavajo napake, se učijo iz lastnih izkušenj in samodejno prilagajajo delovanje, brez človeškega posredovanja, s čimer se izboljša njihova učinkovitost. V okviru pametnih tovarn postajajo hrbtenica sodobne proizvodnje, znanje s tega področja pa odpira vrata v številne panoge, od avtomobilske, letalske, vesoljske industrije do medicine, pametnega kmetijstva in druge. Zato verjamem, da bo vsak inženir prihodnosti moral poleg tradicionalnega inženirskega znanja razumeti tudi osnove digitalnih tehnologij, podatkovne analitike in umetne inteligence. To ni več samo dodatek, temveč postaja standard v sodobnem strojništvu. Tudi študentom skušam približati te vsebine in jih usposobiti za delo v industriji prihodnosti, saj bodo težko konkurenčni brez njih.