življenjski slog 20.12.2024
Imenujejo vas tudi mati slovenskega protokola, saj ste se v samostojni Sloveniji med prvimi prvi lotili sistematičnega razvijanja tega področja. Od kod zanimanje za protokol in kje ste začeli?
Preden odgovorim na vaše vprašanje, bi k protokolu dodala še kulturo vedenja, bonton, ker sta to dve različni vsebini. Vesela sem, da me Slovenija vidi tako. Za mano je res trideset let dela na tem področju, seveda tudi z napakami, ampak na napakah se človek največ nauči. Zanimanje za to bi lahko iskala že v mojem otroštvu. Ne vem, koliko je moja babica vplivala na mojo vzgojo, je pa dejstvo, da je bilo lepo vedenje pri nas vedno pomembno. Pomembno je bilo, kako smo sedeli za mizo, dedek za mizo na primer ni smel kaditi, čeprav se je takrat kadilo povsod, pri obroku smo vedno imeli prtičke, znotraj družine je bila prijetna komunikacija, poslušali smo se. Ne vem, od kod je babica imela to znanje, ampak ta pravila so mi zlezla v meso in kri in postala kot dihanje in hoja. Pozneje, na gimnaziji, so me vedno porinili v ospredje tudi pri organizaciji dogodkov in sem bila kar uspešna pri tem, čeprav nisem znala tega opredeliti kot delo.
Študij me je potem odpeljal v neke druge vsebine, sem se pa ob osamosvajanju Slovenije srečala s pravimi ljudmi ob pravem času in na pravem mestu in pristala v diplomaciji. Pri tem so mi pomagali znanje jezikov, komunikativnost in izobrazba, ki mi je dala širino. V tistem času je bila diplomacija pomemben segment v državi, tako da sem začela najprej kot namestnica diplomatskega protokola na ministrstvu za zunanje zadeve, kasneje kot vodja. Treba je vedeti, da je bil jugoslovanski protokol dober, ampak Slovencev tam ni bilo veliko. V Republiki Sloveniji smo sicer imeli kar nekaj dobrih diplomatov, ki pa jih je država takoj poslala v tujino, in je bilo v državi treba na hitro pridobiti znanje. Slovenija si je zadala cilj vstopa v EU, v NATO in takrat je bilo ogromno diplomatskih obiskov. Spomnim se svojega prvega obiska, zunanjega ministra švicarske konfederacije, za katerega je bilo treba v petih minutah narediti sedežni red. Na Brdu smo kar v pesek narisali sedežni red. Kljub temu smo ga postavili, kot je treba (smeh).
Pokazalo se je, da sem kar pripravna in kasneje me je država poslala na izpopolnjevanje v Švico, na ministrstvo za zunanje zadeve in ministrstvo za obrambo, v Liechtenstein, kjer sem delala v knežjem protokolu, v Nemčijo, Madžarsko, v Španijo v kraljevi protokol, in takrat sem se za vedno okužila s to vsebino. Moje zadnje izobraževanje je bilo v francoski vladi, kamor so me povabili.
S kolegi vseh protokolov – teh je več, na primer državni in diplomatski protokol, tudi nekatera ministrstva, kot je obrambno ministrstvo, tudi občine imajo svoj protokol – smo takrat začeli prvič zapisovati pravila, ki smo jih oblikovali kot priporočila. Pri tem je pomembno, da smo imeli podporo šefov. Marsikomu se namreč ta vsebina ni zdela pomembna, vendar se je vsakič pokazalo, da ni tako.