trajnostni razvoj 20.12.2024
Kaj imajo skupnega tradicionalni mlini na veter na priljubljenem počitniškem otoku Majorka in električni modeli Audi e-tron? Na prvi pogled nič, če vprašate Francisca Triguerosa, vodjo inovativnega projekta Microgrid, pa veliko. Med počitnikovanjem na Majorki se mu je ob pogledu na opuščene mline utrnila zamisel – zakaj jih ne bi uporabljali kot zeleni vir energije za električne avtomobile in z njimi nadomestili proizvodnjo elektrike na fosilna goriva?
Tri leta kasneje, v začetku aprila 2022, so Trigueros in njegovi somišljeniki v vasi Son Ferrol slovesno pognali mlin s čudovitim imenom 'Son España'. Mlin, ki je bil zgrajen leta 1925, je bil pod okriljem projekta Microgrid prvi prenovljen in opremljen s kovinskimi lopaticami.
Največji balearski otok je poznan po tisočih mlinih na veter, katerih začetki segajo v štirinajsto stoletje. Sprva so jih uporabljali za mletje žita, v začetku dvajsetega stoletja za črpanje vode iz podtalnice, danes pa so večinoma opuščeni. Na Majorki električno energijo pridobivajo iz fosilnih goriv, kar povečuje ogljični odtis otoka.
Prav to si želi spremeniti Španec Trigueros. "Za proizvodnjo elektrike bomo uporabljali mline na veter in električne motorje iz testnih vozil Audi e-tron," pojasni svojo trajnostno zamisel, ki jo je predstavil tudi Audijevemu oddelku za inovacije.
Vsako leto številni zaposleni v podjetju Audi svoje ideje predstavijo medoddelčnemu odboru za inovacije. S pravo podporo lahko te ideje prerastejo v prototipe ali celo ustaljene dele novih Audijevih projektov. Pri tem – pa tudi na celotni ravni delovanja podjetja Audi – sta vedno bolj v ospredju trajnostni razvoj in uspešnost dejavnikov ESG (okoljskih, družbenih in korporativnih kriterijev).