življenjski slog 20.12.2024
Naj vam najprej čestitamo za naziv Inženirka leta 2021! Kaj vam pomeni to priznanje?
V izjemno čast mi je. Je priznanje, da je moja karierna pot zgled in navdih mlajšim generacijam deklet. Predstavlja mi priložnost, da lahko – ne samo v lokalnem okolju, ampak tudi širše – ozaveščam, spodbujam in navdihujem mlada dekleta in fante za naravoslovje in inženirstvo ter s tem vplivam na razvoj novih kadrov. Ključno se mi zdi, da mladim pokažemo, kako lahko kot posamezniki prispevajo k reševanju tehnoloških izzivov. Tudi pri nas v Kolektorju si prizadevamo za to, da dijakom in študentom postavljamo neke realne izzive, s katerimi se v podjetju tudi sami soočamo. Z reševanjem teh izzivov občutijo, da lahko s svojim delom doprinesejo k uspehu in napredku. Tudi pri meni je enako. Če se počutim koristno, sem navdušena in motivirana za še boljše delo. Hvaležna sem, da delam v takem okolju, ki prepozna in ceni delo predanih sodelavcev.
Če ostaneva pri tem, kako mladim pomagati na njihovi karierni poti, omeniva še vašo mentorsko vlogo pri evropskem raziskovalnem projektu MAMI Magnetics and Microhydrodynamics.
Tako je. Sem članica nadzornega sveta in partnerica pri projektu inovativne mreže za usposabljanje doktorskih študentov v okviru programa Marie Skłodowska Curie, ki spodbuja prenos znanja med državami (Slovenija, Francija, Španija, Nemčija, Irska, Latvija) ter med akademskimi in industrijskimi sektorji. Svoje znanje in izkušnje predajam doktorskim in diplomskim študentom ter vplivam na razvoj novih kadrov, v okviru tega projekta pa smo zaposlili tudi mlado raziskovalko. V podjetju se trudimo spodbujati mlade za tehnična področja, tako da v sodelovanju z izobraževalnimi institucijami sodelujemo pri organizaciji naravoslovno-tehničnih delavnic za osnovne šole, in z omogočanjem počitniškega dela srednješolcem, kjer na praktičen način spoznajo inženirski poklic.
Pomen vezi med akademskim svetom in industrijo ste poudarili tudi v pogovoru z nominirankami za Inženirko leta. Poznate oba svetova. Preden ste prišli v gospodarstvo, ste delali kot raziskovalka na Institutu Jožefa Stefana (IJS). Kako dobro je po vašem mnenju to sodelovanje v Sloveniji?
Menim, da je to sodelovanje dobro, vedno pa je lahko še boljše. To sodelovanje se mi zdi ključno za nastajanje nekih novih idej in rešitev, seveda pa mora biti ustrezno definirano, strukturirano in ciljno usmerjeno. Pri svojem delu veliko sodelujem z izobraževalnimi in znanstvenimi institucijami, predvsem v okviru nacionalnih in mednarodnih projektov. V industriji, zlasti za avtomobilske aplikacije, moramo biti zelo hitri. Nimamo časa ukvarjati se z bazičnimi raziskavami, ki so dolgotrajne. Pri teh res potrebujemo podporo znanstvenih institucij, ki se lahko poglobijo v določen problem, mi pa lahko njihove izsledke uporabimo pri svojem delu.