življenjski slog 20.12.2024
Delujete v zelo dinamični dejavnosti trgovanja z električno energijo. Kaj vas je pripeljalo v energetiko?
Izhajam iz podjetniške družine, zato sem zgodaj začela delati v družinskem podjetju, ampak vedno sem želela svojo izkušnjo, zato sem se ozirala okrog. Prijavljala sem se na različna delovna mesta, tudi na razpis HSE za Area managerja za Zahodno evropske trge. Pogoje sem imela – po izobrazbi sem ekonomistka in pravnica – nisem pa vedela nič o dejavnosti. Pravzaprav sem prišla na razgovor kot blondinka s Harvarda (smeh). Že med študijem sem bila taka, zadnja sem šla z zabave, ko se je bilo treba učiti, sem pa tudi imela najvišje ocene, prava "piflarca". Ampak čeprav sem mogoče delovala kot nevednica, sem na razgovoru očitno prepričala, tako da so me sprejeli. V drugem krogu so me vprašali tudi, če se zavedam, da vstopam v moški sektor in če imam kake težave s tem. To se res občuti. Iskreno vam povem, še danes se mi zdi, da kolegi kdaj mislijo, da sem na sestanek prišla pobrat naročila za kavo. Začela sem z nekim kompleksom manjvrednosti, zaradi katerega se ti zdi, da se moraš desetkrat bolj potruditi, da te sploh kdo jemlje resno. Cele noči sem brala, tudi kako delajo elektrarne, pila sem znanje, ki sploh ni bilo povezano z mojim delovnim mestom na HSE. Ukvarjala sem se namreč s čezmejnim dolgoročnim trgovanjem z električno energijo, sklepala dolgoročne posle prodaje električne energije, ki jo HSE prodaja po ostalih državah.
Potem sem se pa začela počutiti ujeto. Če zrasteš v podjetniškem okolju, povsod vidiš ogromno priložnosti, bolj si nagnjen k tveganjem, tam pa ni bilo tako. Zvezde so se potem nekako poravnale in sem se pridružila družbi Belektron, kjer sem se ukvarjala s trgovanjem z okoljskimi produkti. Tam sem imela vrhunsko izkušnjo, ampak želja iti na svoje je bila premočna. Ko sem razmišljala o odhodu, je direktor razumel, da moram na svoje, lepo smo se razšli in še danes dobro sodelujemo. Po odhodu sem bila aktivna kot svetovalka uprave za mednarodno skupino, ki se ukvarja z dobavo končnim odjemalcem, konec lanskega leta pa sem sprejela odločitev in odprla svoje podjetje.
S čim konkretno se ukvarja vaše podjetje?
V podjetju Next Move Energy se ukvarjamo s trgovanjem z električno energijo. Odkupujemo električno energijo iz obnovljivih virov, jo upravljamo in dobavljamo končnim odjemalcem, v glavnem velikim poslovnim odjemalcem, v obliki strukturiranih produktov. To pomeni, da lahko naši odjemalci kupujejo električno energijo neposredno od proizvajalcev v Sloveniji ali tujini in točno vedo, iz katere elektrarne so jo dobili. Ker odjem in proizvodnja v času nihata, je naša naloga, da se ti krivulji nekako poklopita, če poenostavim. Se pravi, vi kot odjemalec koristite električno energijo v tistih urah, ko jo elektrarna proizvaja in jo vi potrebujete, vse ostalo pa mi izravnamo na borzi. Pri tem sodelujemo z družbama Second Foundation a.s. in Trisolaris AG, ki sta trenutno dva izmed največjih trgovcev z električno energijo v Evropi. Infrastrukturo imamo močno, naša trgovalna platforma je izredno dobra, in tako lahko sklenemo več kot 200.000 poslov dnevno. Tega trenutno v Sloveniji ne dela nihče drug. Podjetje smo ustanovili ravno s tem namenom, da te evropske, globalne prakse pripeljemo v Slovenijo. Sicer so postopki, da smo lahko začeli delati, trajali, ampak veste, jaz se ne dam. Zrasla sem na ajdovski burji, sem čvrsta, do konca grem, z glavo skozi zid, če je treba (smeh).
Kot sem omenila, so naši odjemalci v glavnem velika podjetja, ki jih lahko z dolgoročnim nakupom s pogodbami PPA (Power Purchase Agreement) zaščitimo pred rastjo cen električne energije. Za odjemalce je predvidljiv strošek energije izredno pomemben, saj danes sprejemajo naročila, njihovi izdelki pa pridejo v prodajo čez leto, leto in pol. Tudi tiste, ki so z večjo količino odprti na borzi, lahko na tem delu "zaklenemo", saj imamo v upravljanju veliko proizvodnje. Tako so zavarovani, če pride do panike na trgu.
V skupini Second Foundation osebno skrbim še za to, da po Evropi zakupujem proizvodnje iz elektrarn na obnovljive vire, s katerimi upravljamo. Se tudi širimo, zdaj smo odprli še Japonsko, Ameriko. Kot pravnica imam znanje, da lahko naštudiram regulative ob vstopu na trge in se znam gibati znotraj zakonodajnega manevrskega prostora. Zelo kompleksen sistem, skratka, ampak res zanimivo področje, dinamično je in se ves čas razvija. Zelo uživam v tem, kar delam.